Automatikus térfertőtlenítés légköri eljárással

Aeroszol fertőtlenítés

3D tér- és levegőfertőtlenítés automatikus, fertőtlenítő aeroszolokat használó légköri rendszerrel

Az aeroszol fertőtlenítés hatékony módszerré vált a teljes helyiségek és területek alapos fertőtlenítésére. Kifejezetten az antibiotikum-rezisztens kórokozók terjedésének növekedése miatti fokozott higiéniai követelményeket célozza. Finom, aeroszol formájú fertőtlenítő permet kibocsátásával a helyiség felületei, a levegő, sőt a nehezen hozzáférhető helyek is gyorsan elérhetővé válnak és megszabadulnak a potenciálisan káros mikroorganizmusoktól. Az aeroszol fertőtlenítés hatékony kiegészítője a hagyományos, kézi törlőkendővel végzett felületfertőtlenítésnek.

Ez a módszer nem helyettesíti a manuális fertőtlenítést, hanem jelentősen kiterjeszti annak hatókörét, beleértve a levegőt is. Így céltudatosan zárhatók a fertőtlenítési hiányosságok, és jelentősen csökken a fertőzés kockázata. A Sanosil fertőtlenítők használatának tapasztalata a teljes tér aeroszol fertőtlenítésében több mint 25 éves, és különféle eszközökkel, márkaként vagy privát címkével egyaránt alkalmazzák.

A felerősített hidrogén-peroxid hatékonysága a hagyományos H2O2 oldatokhoz képest lehetővé teszi alacsonyabb koncentrációk használatát hasonló eredmény mellett. Ez összehasonlítható hatékonyságot, ugyanakkor egyszerűbb és biztonságosabb kezelhetőséget jelent. Ez teszi a Sanosil aeroszol fertőtlenítőket az aeroszol fertőtlenítés és az aHP (aeroszol formájú hidrogén-peroxid) alkalmazások piacvezetőjévé.


 

Sanosil termékek alkalmazásai 3D teljes tér aeroszol fertőtlenítésben

3D térfertőtlenítés felerősített hidrogén-peroxiddal: érdekes tények

DIN EN 17272: Különleges kihívás az aeroszol fertőtlenítési koncepciók számára

A DIN EN 17272 szabvány (és elődje, az AFNOR NFT 72-281) egy európai szabványos módszerre utal a levegőben történő felületfertőtlenítő rendszerek hatékonyságának vizsgálatára. Ez a vizsgálati szabvány rendkívül szigorú és nehezen teljesíthető. Megköveteli a mikroorganizmusok elpusztítását, melyeket szárított tejréteg védi, és acéllapokra rögzítettek, közvetett permetezési módszerrel vagy aeroszol segítségével meghatározott időn belül.

Az elérhető aeroszol fertőtlenítő rendszerek mintegy 70%-a nem felel meg az EN 17272 (vagy AFNOR NFT 72-281) követelményeinek, vagy soha nem tesztelték őket ezen szabványok szerint. A kritikusok szerint bár ezek a normák minőségi mércét jelentenek az ezeket teljesítő rendszerek számára, a kihívást jelentő tesztfeltételek nem tükrözik reálisan a gondosan előtisztított helyiség valóságát.

A Sanosil Q-Jet készülékeket és a hozzájuk tartozó felerősített hidrogén-peroxid fertőtlenítőket sikeresen tesztelték ezen szigorú minőségi előírások szerint. Ez azt jelenti, hogy a koncepció megfelel a legmagasabb elvárásoknak, és magabiztosan alkalmazható érzékeny higiéniai területeken.
 

 

Hidrogén-peroxid térfertőtlenítéshez: párologtatás vagy permetezés?

Alapvetően két különböző módszer létezik a hidrogén-peroxid teljes térfertőtlenítésre történő alkalmazására: permetezés (aeroszolizált hidrogén-peroxid, aHP) és párologtatás (párologtatott hidrogén-peroxid, VpHP). Mindkettőnek megvan a maga indoka és előnye.

A permetezéses, hidegködös vagy aHP módszer esetén a hidrogén-peroxidot általában kompresszor és finom fúvóka, illetve turbina légáram segítségével apró, finom, lebegő cseppekre porlasztják, majd a helyiségbe fújják. A megfelelő feltételek betartásával ezek az aeroszolok egyenletesen oszlanak el a térben, így csökkentve a kórokozókat minden felületen és a levegőben.

A párologtatott hidrogén-peroxiddal ellentétben az aeroszolok általában valamivel mélyebben hatolnak be a felületekbe. Hátránya viszont lehet, hogy a fertőtlenítő cseppek a fúvóka elhagyása után egy irányított repülési pályát követhetnek, mielőtt szétoszlanának a levegőben. Ha az eszköz nincs megfelelően elhelyezve, és a fúvóka távolsága a faltól vagy bútoroktól túl rövid, az aeroszolok nehezebben oszlanak el. Ezért az aeroszol vHP módszer főként egy bizonyos minimális méretű helyiségek kezelésére alkalmas (képletesen: 4 m3 felett).

Hidrogén-peroxidos aeroszol fertőtlenítés vs. UV-C

Az utóbbi időben az „automatikus térfertőtlenítés” témája nagy figyelmet kapott, részben az antibiotikum-rezisztens baktériumok növekvő elterjedése, részben pedig a COVID-19 járvány miatt. Ennek hatására a piaci igény számos többé-kevésbé innovatív fejlesztést hozott, köztük az erős UV-lámpákkal felszerelt „fertőtlenítő robotokat”. A gyártók ígérete: Gyors térfertőtlenítés vegyi maradványok nélkül.

Az UV-C készülékek intenzív marketingje miatt a jól bevált hidrogén-peroxidos aeroszol fertőtlenítési technológiákat bizonyos mértékű kritikával illették. Indokolt ez? Természetesen nem! A hidrogén-peroxidos térfertőtlenítés (aHP vagy vHP) természetesen hosszabb ideig tart, mint az UV-C fertőtlenítés. Egyrészt a tér levegőjében adott H2O2 koncentrációt el kell érni és egy ideig fenntartani. Másrészt a fertőtlenítés után a hidrogén-peroxidnak lebomlania kell vízzé és oxigénné, mielőtt a teret újra lehet használni. Ezért az aeroszol fertőtlenítés általában (függetlenül az eszköztől vagy gyártótól) ritkán tart kevesebb, mint 120 percig.

Az UV-C fertőtlenítés ezért gyorsabb: optimális körülmények között néhány másodperces erős sugárzás elegendő sok kórokozó inaktiválásához. A készülék kikapcsolása után a tér azonnal használható. Azonban az UV-C nem „csodaszer”.

Míg a H2O2 aeroszolok a helyiség minden részét lefedik hézagok nélkül, az UV-C kezelés hatékonyságát egy kis árnyék is nullázhatja a kezelt felületen. Továbbá az UV-sugarak behatolási mélysége korlátozott. Már a legkisebb szennyeződés is megvédi a kórokozókat a sugárzástól. Így az UV-C csak tökéletesen tiszta körülmények között tudja teljes kapacitását kihasználni. Fontos megjegyezni azt is, hogy az UV-C nem hat a bakteriális spórákra, ellentétben a Sanosil Q-Jet aHP készülékekkel, amelyek hatékonyságát rendszeresen ellenőrzik spórákat tartalmazó bioindikátorokkal.

Végül, az UV-C készülékek „fertőtlenítőszer nélküli” üzemeltetéséből származó megtakarításokat legkésőbb az UV-lámpák magas energiafogyasztása és rendszeres cseréje ellensúlyozza.