Vízkutak és forrásgyűjtők fertőtlenítése és tisztítása
Ivóvízkutak és vízgyűjtők kezelése
Ivóvízkutak és vízgyűjtők kezelése
A gondosan kialakított és karbantartott vízkutak általában viszonylag ritkán igényelnek fertőtlenítést. Jelentős szennyeződés ritkán fordul elő, ha a talajvíz szennyezése megakadályozott. Azonban előre nem látott események, mint például árvizek, elszakadt szennyvízcsövek vagy nem megfelelően kijuttatott trágyázás a kút közelében hirtelen baktériumelszaporodást okozhatnak a vízben. Hosszan tartó inaktivitás vagy aszály is kritikus lehet.
Ilyen esemény után a szennyezett kutat vagy vízgyűjtőt tisztítani és fertőtleníteni kell a tiszta vízminőség visszaállítása érdekében. A Sanosil fertőtlenítőszerek ideálisak erre a célra, és sok tekintetben jelentősen felülmúlják más fertőtlenítőszereket.
Nagyon koncentrált fertőtlenítőszer víz- és vízrendszerekhez
Nem veszélyes fertőtlenítőszer vízhez és vízrendszerekhez
A talajvízkutak és a forrásvíz-gyűjtők is szennyeződhetnek a vízben található szennyeződések által, ami egészségügyi kockázatot jelent. A kutak és gyűjtők olyan rendszerek, amelyek a talajból vagy forrásból nyernek vizet.
Mind a talajvízkutak, mind a vízgyűjtők esetében elengedhetetlen a rendszeres karbantartás és ellenőrzés annak érdekében, hogy megfelelően működjenek és a víz minősége megfeleljen a higiéniai előírásoknak. Ezeket a rendszereket védeni kell a mezőgazdasági tevékenységek, hulladéklerakás, emberi települések vagy ipari létesítmények esetleges szennyezései ellen.
Ha a kutakat nem használják rendszeresen, a csövekben, szivattyúkban és egyéb vízhordozó részekben gyorsan kialakulhatnak vízbaktériumok és biofilmek. Kedvezőtlen helyzetekben ezek a szennyeződések visszafelé terjedve az egész rendszert érinthetik.
A mikroorganizmusokkal szennyezett kút fertőtlenítése alapos tervezést és kivitelezést igényel, hogy a kút összes szennyezett területe elérhető és kezelhető legyen. A szennyezett kút fertőtlenítéséhez szükséges lépések általában a következők:
A sikeres fertőtlenítés után a szennyeződés teljes mértékben megszűnik.
A kút fertőtlenítése során kiemelten fontos az óvatosság, mivel a fertőtlenítőszereket a kútfúró lyukba juttatják be. Fennáll a kockázata a talajvíz vegyi szennyezésének. Különösen kritikusak a nem oxidáló és hosszú hatású biocidek, mint például a glutaraldehid, amelyeket kerülni kell.
A hidrogén-peroxid alapú biocidek, mint a Sanosil fertőtlenítők, nem jelentenek ilyen kockázatot, mivel a hidrogén-peroxid vízzé és oxigénné bomlik le.
A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy Sanosil fertőtlenítők használata esetén a leülepedési idő és a kút átöblítése után (a tartalom eldobásával) nem mutathatók ki fertőtlenítőszer-maradványok.