Vízkutak és forrásgyűjtők fertőtlenítése és tisztítása

Ivóvízkutak és vízgyűjtők kezelése

 

IMG_0157-1 Brunnenservice

Biztonságos és hatékony kútfertőtlenítés Sanosil termékekkel

Az utolsó öt fordítás alapján a Sanosil fertőtlenítőszerek hidrogén-peroxid alapúak, így lebomlanak vízzé és oxigénné, minimalizálva a talajvíz vegyi szennyezésének kockázatát. A fertőtlenítés során fontos a vízmintavétel, a megfelelő oldatkészítés, az optimális expozíciós idő és az alapos öblítés, melyek biztosítják a teljes inaktiválást, miközben a Sanosil termékek nem indukálnak VBNC állapotot. Ez a komplex megközelítés garantálja a hatékony, környezetbarát és biztonságos kútfertőtlenítést.

Szennyezett hűtő-, öntöző- és ivóvízkutak fertőtlenítése

A gondosan kialakított és karbantartott vízkutak általában viszonylag ritkán igényelnek fertőtlenítést. Jelentős szennyeződés ritkán fordul elő, ha a talajvíz szennyezése megakadályozott. Azonban előre nem látott események, mint például árvizek, elszakadt szennyvízcsövek vagy nem megfelelően kijuttatott trágyázás a kút közelében hirtelen baktériumelszaporodást okozhatnak a vízben. Hosszan tartó inaktivitás vagy aszály is kritikus lehet.

Ilyen esemény után a szennyezett kutat vagy vízgyűjtőt tisztítani és fertőtleníteni kell a tiszta vízminőség visszaállítása érdekében. A Sanosil fertőtlenítőszerek ideálisak erre a célra, és sok tekintetben jelentősen felülmúlják más fertőtlenítőszereket.

 

Sanosil fertőtlenítőszer ivóvíz- és nem ivóvízrendszerekhez: jó választás!

  • Kiemelkedően hatékony biofilmek és vízben terjedő kórokozók ellen, tartós hatással
  • Alkalmas ivóvízrendszerekhez
  • Katalitikusan aktivált hidrogén-peroxiddal felerősítve (gyakorlatilag 100%-ban vízzé és oxigénné bomlik)
  • Sokoldalú használat víz- és felületfertőtlenítésre
  • Ideális minden vízrendszer fertőtlenítésére, beleértve a tározókat, csővezetékeket és tartályokat
  • Jó anyagkompatibilitás

Alkalmas termékek kútfertőtlenítéshez

Sanosil Super 25

Nagyon koncentrált fertőtlenítőszer víz- és vízrendszerekhez

  • Kiemelkedően hatékony, hosszú távú hatással a Legionella, biofilmek és életképes, de tenyészthető (VBNC) baktériumok ellen
  • Nagyon hatékony – már 0,01 ml/l koncentrációtól eredményes
  • Katalitikusan aktivált hidrogén-peroxiddal dúsított (nem veszélyes anyag)
  • A hidrogén-peroxid 100%-ban vízzé és oxigénné bomlik

Sanosil S015

Nem veszélyes fertőtlenítőszer vízhez és vízrendszerekhez

  • Kiválóan hatékony és hosszan tartó hatású Legionella, biofilm és életképes, de tenyészthető (VBNC) baktériumok ellen
  • Nagyon hatékony – már 0,06 ml/l koncentrációtól működik
  • Katalitikusan aktivált hidrogén-peroxiddal erősített (nem veszélyes)
  • A hidrogén-peroxid 100%-ban lebomlik vízre és oxigénre

Dokumentumok és médiatartalmak

Schulung-Super 25 Leitungsdesinfektion-EN
Download
Schulung-S015 Leitungsdesinfektion-EN
Download

Szennyezett vízkutak és vízgyűjtők fertőtlenítése

Kutatok és vízgyűjtők: a szennyeződés kockázata

A talajvízkutak és a forrásvíz-gyűjtők is szennyeződhetnek a vízben található szennyeződések által, ami egészségügyi kockázatot jelent. A kutak és gyűjtők olyan rendszerek, amelyek a talajból vagy forrásból nyernek vizet.

Mind a talajvízkutak, mind a vízgyűjtők esetében elengedhetetlen a rendszeres karbantartás és ellenőrzés annak érdekében, hogy megfelelően működjenek és a víz minősége megfeleljen a higiéniai előírásoknak. Ezeket a rendszereket védeni kell a mezőgazdasági tevékenységek, hulladéklerakás, emberi települések vagy ipari létesítmények esetleges szennyezései ellen.

Ha a kutakat nem használják rendszeresen, a csövekben, szivattyúkban és egyéb vízhordozó részekben gyorsan kialakulhatnak vízbaktériumok és biofilmek. Kedvezőtlen helyzetekben ezek a szennyeződések visszafelé terjedve az egész rendszert érinthetik.

 

 

Szennyezett kút / forrásvíz-begyűjtő fertőtlenítése: lehetséges eljárás

A mikroorganizmusokkal szennyezett kút fertőtlenítése alapos tervezést és kivitelezést igényel, hogy a kút összes szennyezett területe elérhető és kezelhető legyen. A szennyezett kút fertőtlenítéséhez szükséges lépések általában a következők:

  • Vízmintavétel: A fertőtlenítés előtt vízmintákat kell venni a kútból, majd laboratóriumban elemezni a szennyezettség mértékének és a mikroorganizmusok típusának meghatározásához.
  • Fertőtlenítő oldat előkészítése: A fertőtlenítő oldatot a fertőtlenítőszer és víz keverésével készítik. A fertőtlenítőszer koncentrációja a szennyeződés típusától és a kút méretétől függ. A katalitikusan felerősített hidrogén-peroxidot tartalmazó Sanosil fertőtlenítők különösen alkalmasak erre a célra, számos előnnyel rendelkeznek más termékekhez képest.
  • Fertőtlenítő oldat bejuttatása a kúthoz: Az oldatot adagolják a kút fenekébe, majd a szivattyúkat bekapcsolják az oldat keringetéséhez. Fontos, hogy az oldat a kút minden részéhez eljusson.
  • Kapcsolati idő: A fertőtlenítéshez szükséges minimális kapcsolatidő a fertőtlenítő koncentrációjától függően változik. Általánosságban magasabb koncentrációnál rövidebb, alacsonyabbnál hosszabb expozíciós idő szükséges.
  • Kút átöblítése: A fertőtlenítés után a kutat alaposan átöblítik, hogy eltávolítsák a maradék fertőtlenítőt és az elszakadt biofilmeket.
  • Újabb vízmintavétel: A fertőtlenítés után ismét vízmintát vesznek a kútból, és laboratóriumban elemzik a fertőtlenítés sikerességének ellenőrzésére. Fontos figyelembe venni a mikroorganizmusok esetleges VBNC (életképes, de nem tenyészthető) állapotát, amely torzíthatja az eredményeket. (Ezt a lépést a Sanosil fertőtlenítőkkel nem szükséges elvégezni, mert azok nem indukálnak VBNC állapotot, és megbízhatóan elpusztítják a kórokozókat a DNS teljes lebontásával.)

A sikeres fertőtlenítés után a szennyeződés teljes mértékben megszűnik.
 

Kútfertőtlenítés: vegyszerek bejuttatásával kapcsolatos aggályok a talajvíztartó rétegekbe

A kút fertőtlenítése során kiemelten fontos az óvatosság, mivel a fertőtlenítőszereket a kútfúró lyukba juttatják be. Fennáll a kockázata a talajvíz vegyi szennyezésének. Különösen kritikusak a nem oxidáló és hosszú hatású biocidek, mint például a glutaraldehid, amelyeket kerülni kell.

A hidrogén-peroxid alapú biocidek, mint a Sanosil fertőtlenítők, nem jelentenek ilyen kockázatot, mivel a hidrogén-peroxid vízzé és oxigénné bomlik le.

A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy Sanosil fertőtlenítők használata esetén a leülepedési idő és a kút átöblítése után (a tartalom eldobásával) nem mutathatók ki fertőtlenítőszer-maradványok.