Ivóvíz fertőtlenítése

Ivóvíz kezelése és tartósítása

tank 2

Ivóvízkezelés Sanosil termékekkel

Az ivóvíz és nem ivóvíz magánszintű kezelése többnyire többlépcsős rendszerekkel, mechanikai és kémiai eljárásokkal történik, amelyek biztosítják a biztonságos és tiszta vízellátást. A Sanosil termékek, mint az S015 és Super 25, hatékony fertőtlenítőszerek, melyekkel a tartályok, csővezetékek és szűrők megbízhatóan tisztíthatók és fertőtleníthetők. Bár a kémiai fertőtlenítés nem mindig szükséges, a rendszeres karbantartás és ellenőrzés elengedhetetlen az egészséges vízminőség fenntartásához.

Sanosil fertőtlenítőszerek ivóvízkezeléshez és -tartósításhoz

  • Kiemelkedően hatékony biofilmek és vízben terjedő kórokozók ellen, hosszan tartó tartósító hatással
  • Számos országban engedélyezett ivóvíz fertőtlenítésére és/vagy vészhelyzeti víztartósításra
  • Katalitikusan aktivált hidrogén-peroxiddal felerősítve (vízzé és oxigénné bomlik le)
  • Sokoldalú alkalmazás víz- és felületfertőtlenítésre
  • Kíméletes az anyagokhoz

A Sanosil termékek ivóvízkezelésben történő alkalmazásának lehetséges korlátai egyes országokban

Az ivóvíz kezelése és/vagy vészhelyzeti víztartósítás hidrogén-peroxid tartalmú termékekkel, mint a Sanosil, speciális engedélyeket igényel, amelyek nem minden országban érhetők el. Kérjük, bizonytalan esetben ellenőrizze ezen termékek használatát a megfelelő hatóságoknál.

Az országonként eltérő ivóvízkezelési engedélyektől függetlenül a Sanosil termékek használhatók technológiai vízkezelésre, ivóvízrendszerek (pl. tartályok, csővezetékek, szűrők stb.) időszakos fertőtlenítésére, valamint időszakos legionella-ellenőrzésre is.
 

Alkalmas termékek ivóvíz fertőtlenítésére és vészhelyzeti víztartósításra

Sanosil Super 25

Nagyon koncentrált fertőtlenítőszer víz- és vízrendszerekhez

  • Kiemelkedően hatékony, hosszú távú hatással a Legionella, biofilmek és életképes, de tenyészthető (VBNC) baktériumok ellen
  • Nagyon hatékony – már 0,01 ml/l koncentrációtól eredményes
  • Katalitikusan aktivált hidrogén-peroxiddal dúsított (nem veszélyes anyag)
  • A hidrogén-peroxid 100%-ban vízzé és oxigénné bomlik

Sanosil S015

Nem veszélyes fertőtlenítőszer vízhez és vízrendszerekhez

  • Kiválóan hatékony és hosszan tartó hatású Legionella, biofilm és életképes, de tenyészthető (VBNC) baktériumok ellen
  • Nagyon hatékony – már 0,06 ml/l koncentrációtól működik
  • Katalitikusan aktivált hidrogén-peroxiddal erősített (nem veszélyes)
  • A hidrogén-peroxid 100%-ban lebomlik vízre és oxigénre

Dokumentumok és médiatartalmak

Broschüre-Super 25 Wasserdesinfektio-EN
Download
Broschüre-S015 Wasser-EN
Download

Ivóvízkezelés: A leggyakrabban használt technológiák áttekintése

Ivóvízkezelés: mechanikai eljárások / szűrők

Mechanikai módszerek az ivóvíz tisztítására a legrégebbi és legegyszerűbb vízkezelési eljárások közé tartoznak. Például a kavics- és homokszűrőket már a középkor óta használják az esővíz tisztítására, mielőtt azt ciszternákban tárolnák. A szűréses vízkezelés magában foglalja a textilszűrők, kerámiaszűrők és membránszűrők – mint a mikro- és fordított ozmózis szűrők – alkalmazását is. A vízkezelő telepeken olyan anyagokat használnak szűrőközegként, mint a homok, a diatómaföld és az aktív szén.

Részecskeszűrők hatékonyan távolítják el az olyan szennyeződéseket, mint a homok, alga és szennyeződés az eredeti vízből. Emellett a membránszűrők képesek elkülöníteni a mikroorganizmusokat és még az oldott anyagokat, például a sókat is.

A szűrők hatékonyságának növelése érdekében gyakran adagolnak flokkulánsokat, amelyek a kis szennyező részecskéket nagyobb csomókba (flokkokba) tömörítik, így azokat könnyebben megfogja a szűrő. Az eltömődés elkerülése és a szűrő teljesítményének fenntartása érdekében rendszeres visszaöblítés szükséges. Ennek során az összegyűlt lebegő szilárd anyagokat az áramlás irányával ellentétesen kimosják és eltávolítják. Ugyanakkor a mikro-, nano- vagy fordított ozmózis membránszűrők visszaöblítése nehéz vagy lehetetlen. Ezért a membránszűrőket rendszeresen tisztítani és fertőtleníteni kell megfelelő termékekkel, hogy megelőzzék a szennyeződést.

 

Ivóvízkezelés: kémiai eljárások

Nem minden nem kívánt anyag távolítható el az ivóvízből kizárólag hagyományos szűrési módszerekkel. Különösen az oldott anyagok eltávolítása igényel más eljárásokat. Ezek közül sok, például a vas és mangán, oxidációval eltávolítható. Ez az eljárás oxigén, levegő, hidrogén-peroxid vagy kálium-permanganát adagolásával történik.

Emellett bizonyos anyagok gázneművé alakíthatók, és víz levegőztetésével „lestrippelhetők”, vagyis eltávolíthatók. Ide tartozik a felesleges klór, szénhidrogének és kénvegyületek. Ez az eljárás javítja az ivóvíz ízét és szagát, és „strippelésnek” nevezik.

A kémiai és mechanikai vízkezelés kombinációja abszorbensek alkalmazásával valósul meg. Az aktív szénnel rendelkező vízszűrők ebben hatékonynak bizonyultak. Az aktív szén nagy felületének és reakcióképességének köszönhetően sok anyagot megköt, ezáltal tovább szűrve a vízből a nem kívánt elemeket.
 

Ivóvízkezelés: fertőtlenítés vízfertőtlenítővel

A szűrés mellett biocid technikákat is alkalmaznak az ivóvíz fertőtlenítésére. Gyakori módszerek közé tartozik az UV fertőtlenítés, ózonkezelés, klór-dioxid, klórozás, vagy speciális ivóvíz fertőtlenítők, mint például a Sanosil Super 25. Fontos, hogy minden érintett kórokozó hatékonyan és megbízhatóan elpusztuljon, miközben nem változik a víz íze. A termikus fertőtlenítés (vízforralás) az energiaigény miatt nem praktikus ivóvízkezelésre, és általában csak kültéren vagy vészhelyzeti intézkedésként használatos hirtelen szennyeződés esetén.

Annak érdekében, hogy a kezelt ivóvíz biztonságos maradjon és megvédje magát az újraszennyeződéstől, alkalmazzák az úgynevezett csővédelmi eljárást. Az ózon vagy az UV sugarak csak helyi hatást fejtenek ki, és nem biztosítanak folyamatos védelmet. Ezért a kezelt ivóvízhez kis mennyiségű fertőtlenítőszert adagolnak, hogy megvédjék az újraszennyeződés ellen.

 

Ivó- és nem ivóvízkezelés magánhasználatra

Az ivóvíz minőség eléréséhez szükséges vízkezelést általában települési szinten szervezik meg. Ugyanakkor vannak olyan fogyasztók is, akik magánszinten végeznek vízkezelést, gyakran saját kutakkal, forrásokkal vagy esővíz-ciszternákkal rendelkező ingatlanokon.

A háztartási célokra, például kertészkedésre, zuhanyzásra, mosásra és WC öblítésére használt víz esetén, ha a ciszternában a víz rendszeresen cserélődik, általában elegendő egy egyszerű szűrőrendszer, amely két egymás után kapcsolt, visszaöblíthető szűrőbetétből áll. Időszakos tartálytisztítás is javasolt.

Ivóvízkezelés esetén:
Ha a cél ivóvíz előállítása magánrendszerrel, akkor több erőfeszítés szükséges. A legegyszerűbb megoldás egy többlépcsős háztartási vízkezelő rendszer, amely általában modulokból áll, és előszűrőket, kerámiaszűrőket, aktív szénszűrőket, valamint UV-fertőtlenítést vagy előszűrőket/mikroszűrőket kombinál. Megfelelő telepítés és karbantartás esetén ezek a rendszerek hatékonyan állítanak elő biztonságos ivóvizet magánforrásokból otthon.

Általánosságban a kémiai ivóvíz-fertőtlenítés a tényleges vízkezeléshez nem szükséges, de elengedhetetlen a víztárolók és elosztórendszerek rendszeres ellenőrzése, tisztítása és fertőtlenítése, beleértve a szűrők fertőtlenítését is. Az ilyen alkalmazásokhoz a Sanosil termékek (S015 / Super 25) kiválóak tartályok, szűrők és csővezetékek fertőtlenítésére.