Vízvezetékek, tartályok, tározók és szűrők tisztítása és fertőtlenítése
Ivóvíz- és ipari vízrendszerek fertőtlenítése és karbantartása
Ivóvíz- és ipari vízrendszerek fertőtlenítése és karbantartása
A mikroorganizmusok – például baktériumok, élesztő- és penészgombák – elszaporodása a vízkezelő, tároló és szállító rendszerekben komoly problémát jelent. A legjobb esetben ezek a mikroorganizmusok és a biofilmek fokozzák a korróziót, a legrosszabb esetben azonban veszélyt jelentenek az emberi egészségre és a környezetre.
A mikroorganizmusok megtelepedése a vízrendszerekben általában már a csövek, tartályok, szűrők és szerelvények telepítése előtt elkezdődik – és biztosan az üzembe helyezéssel együtt. Minden olyan vízzel érintkező szerkezet, ahol a víz huzamosabb ideig pang, különösen érzékeny a szennyeződésre. Ezért az ilyen rendszerek rendszeres tisztítása és azt követő fertőtlenítése elengedhetetlen. Ehhez azonban megfelelő szaktudásra van szükség – mind az alkalmazott eljárások, mind a felhasznált termékek terén.
A Sanosil fertőtlenítőszerei, amelyek stabilizált és katalitikusan felerősített hidrogén-peroxidot tartalmaznak, kétségtelenül a legjobbak közé tartoznak az említett alkalmazási területeken. Ezért bölcs döntés, ha a vízkezelési fertőtlenítési feladatok során következetesen a Sanosil megoldásaira támaszkodunk.
Nagyon koncentrált fertőtlenítőszer víz- és vízrendszerekhez
Nem veszélyes fertőtlenítőszer vízhez és vízrendszerekhez
Széles spektrumú vízkőoldó és korrózióvédő szer tartályok, csövek és technikai rendszerek tisztításához és vízkőmentesítéséhez
A biofilmek olyan összetett mikroorganizmus-közösségek, amelyek megtapadnak a felületeken, és egy nyálkás réteg veszi őket körül. Különösen gyorsan képződnek vízszállító rendszerekben, mivel ezek a környezetek kedvező feltételeket biztosítanak a mikrobiális növekedéshez. A biofilmképződés egyik legfontosabb oka az ilyen rendszerekben a tápanyagok jelenléte. Ezek a tápanyagok több forrásból is származhatnak, például magából a vízellátásból, a környezetből származó szennyeződésekből, vagy a rendszerben lerakódott anyagokból. A mikroorganizmusok ezeket a tápanyagokat használják fel a szaporodásukhoz.
Egy másik kulcsfontosságú tényező a csövek és vezetékek felületi jellemzője. Sok vízszállító rendszerben találhatók lerakódások és érdes felületek, amelyek ideális táptalajt biztosítanak a mikroorganizmusok számára. Ha egy kórokozó ilyen helyen megtelepszik, nagyon gyorsan kialakul körülötte a biofilm.
Ezen kívül olyan tényezők is befolyásolják a biofilmek és kórokozók növekedését, mint a hőmérséklet, a pH-érték, a víz minősége és az áramlási sebesség. Éppen ezért elengedhetetlen a vízszállító rendszerek rendszeres tisztítása és fertőtlenítése, hogy csökkentsük a biofilm- és kórokozó-növekedést, és megőrizzük a víz minőségét.
A víztartályokat rendszeresen tisztítani és fertőtleníteni kell annak érdekében, hogy megelőzzük a baktériumok, algák, gombák és más mikroorganizmusok elszaporodását, valamint megőrizzük a víz minőségét. Ennek több oka is van:
A rendszeres tisztítás és fertőtlenítés higiénikus állapotban tartja a vizet, meghosszabbítja a víztartály élettartamát, és csökkenti a karbantartási költségeket.
A tisztítás és fertőtlenítés gyakorisága több tényezőtől függ, például a tartály méretétől, a víz típusától, a használat gyakoriságától és a környezeti viszonyoktól. Szakértők általában évente egyszeri víztartály-tisztítást és fertőtlenítést javasolnak az optimális vízminőség biztosítása érdekében.
Különféle típusú vízszűrők léteznek, amelyek különböző célokra és alkalmazásokra készültek. Íme néhány gyakori vízszűrő típus:
Ezekben a szűrőkben van egy közös tulajdonság: nagy felülettel rendelkeznek – és ahogy szűrik a vizet, szűrőiszap halmozódik fel bennük. Ez az iszap gyakran tápanyagban gazdag, így kiváló táptalajt biztosít a mikroorganizmusok megtelepedéséhez. Ráadásul sok szűrőnél csak időszakosan áramlik a víz – a pangás idején a kórokozók jelentősen elszaporodhatnak. A rendszeres tisztítás és fertőtlenítés eltávolítja az üledéket és a kórokozókat, növeli az áramlási teljesítményt, és optimalizálja a víz minőségét.
Bár sok termék eltérő mértékben hatékony a vízben terjedő kórokozókkal szemben, egyesek gyorsan elérik teljesítőképességük határát, amint a rendszerben biofilmek kezdenek kialakulni. Például a gyakran használt hipó (nátrium-hipoklorit) nagyrészt hatástalan a biofilmek felületeivel szemben.
A Sanosil fertőtlenítőszerek stabilizált és katalitikusan felerősített hidrogén-peroxidot tartalmaznak, amely képes mélyen behatolni a biofilmek szerkezetébe, azokat fellazítani és a felszabaduló kórokozókat elpusztítani.
A fertőtlenítési folyamat után a megerősített hidrogén-peroxid gyakorlatilag 100%-ban vízzé és oxigénné bomlik le.
Sok vízrendszerben – különösen az ivóvízellátásban – egyes fertőtlenítőszerek népszerűtlenek, mivel megváltoztatják a víz szagát és ízét. Ez gyakori kifogás például vészhelyzeti víztartalékolás során is.
A Sanosil fertőtlenítőszerek ezzel szemben szagtalanok és íztelenek – ráadásul a vízben történő tárolás során is lényegesen hosszabb az eltarthatóságuk, mint a klór- vagy klór-dioxid alapú termékeknek.